Kto lepiej radzi sobie ze stresem – kobiety zakażone czy mężczyźni zakażeni wirusem HIV?
Różnice międzypłciowe dotyczące funkcjonowania psychospołecznego osób zakażonych wirusem HIV stanowią istotny wątek badawczy. Na przykład wśród kobiet zakażonych wirusem HIV obserwuje się niższy poziom dobrostanu w porównaniu z mężczyznami zakażonymi wirusem HIV. Tłumaczy się to między innymi silniejszą stygmatyzacją chorych kobiet w porównaniu z chorymi mężczyznami. Z drugiej strony, u kobiet obserwuje się zwykle lepsze wskaźniki medyczne i to kobiety dokładniej przestrzegają zaleceń lekarskich.
W związku z powyższym natura różnic międzypłciowych w jakości życia związanej ze zdrowiem (ang. Health-Related Quality of Life; HRQoL) jest szczególnie złożona w tej grupie chorych, zaś owe różnice częściej mają podłoże psychospołeczne niż medyczne.
Celem naszej pracy było zbadanie różnic między kobietami i mężczyznami w poziomie dobrostanu oraz stosowanych strategiach radzenia sobie ze stresem w grupie 530 osób zakażonych wirusem HIV. Spodziewaliśmy się, że w badanej grupie kobiety będą deklarowały niższy poziom dobrostanu niż mężczyźni. Oczekiwaliśmy zatem, że kobiety i mężczyźni będą:
- albo stosować inne strategie radzenia sobie ze stresem;
- albo te same strategie w innym stopniu wiążą się z ich dobrostanem.
Zgodnie z hipotezą, w badanej grupie osób zakażonych wirusem HIV kobiety deklarowały znacznie niższy poziom dobrostanu niż mężczyźni. Szczegółowa analiza statystyczna wykazała, że u podłoża tych różnic mogą leżeć gorsza sytuacja zawodowa oraz niższy poziom wykształcenia.
Zaobserwowano także wśród osób zakażonych wirusem HIV różnice międzypłciowe w stsowanych strategiach radzenia sobie ze stresem.
Mężczyźni częściej stosowali tzw. unikowe strategie radzenia sobie ze stresem, czyli np. nadużywanie substancji psychoaktywnych w obliczu trudnych i stresujących wydarzeń życiowych.
Kobiety częściej korzystały z tzw. pozytywnego przewartościowania, czyli szukania i podkreślania dobrych stron sytuacji stresowej, co wiąże się z nadawaniem sensu i dostrzeganiem jej potencjału dla rozwoju osobistego.
Co ważne, tylko w grupie kobiet stosowanie strategii radzenia sobie ze stresem było istotnie związane z poziomem dobrostanu.
Powyższe wnioski mogą wskazywać dalszy kierunek badań nad różnicami międzypłciowymi w zakresie dobrostanu wśród osób zakażonych wirusem HIV. Istnieje zwłaszcza konieczność rozpoznania specyfiki funkcjonowania kobiet zakażonych wirusem HIV, które z powodu wciąż utrzymującej się silniejszej dyskryminacji, są bardziej narażane na negatywne skutki psychospołeczne powiązane ze statusem osoby zakażonej wirusem HIV.
Więcej informacji
Chcesz dowiedzieć się więcej, kto wśród osób zakażonych lepiej radzi sobie ze stresem – kobiety czy mężczyźni? Przeczytaj nasze prace z tego obszaru i zapoznaj się z powiązanymi materiałami z badań.
Twoja pomoc na rzecz wzmacniania dobrostanu osób żyjących z HIV
Chcesz zbadać własny dobrostan psychologiczny i jesteś osobą, która żyje z HIV? Zgłoś się do nas i przez wypełnienie poufnej ankiety przyczyń się do podnoszenia rzetelnej wiedzy na temat jakości życia osób zakażonych wirusem HIV.
Dołącz do projektu, którego wyniki pomogą wzmacniać dobrostan osób żyjących z HIV, inspirować specjalistów do rozwoju skutecznych metod wsparcia psychologicznego oraz przyczynić się do lepszego planowania programów pomocy. Zacznij od KLIKNIĘCIA TUTAJ.