Dobrostan psychologiczny – czyli ja i moje życie
Dobrostan psychologiczny (ang. well-being) jest bardzo różnorodnie definiowany, jednakże można zgodnie stwierdzić, że termin ten odnosi się do indywidualnie postrzeganego poczucia szczęścia i satysfakcji z życia. Odkryto, że poznanie dobrostanu psychologicznego pomaga lepiej rozumieć jednostki oraz całe społeczeństwa, analizowane jako grupy. Z tego powodu w ostatnich trzydziestu latach problematyka dobrostanu psychologicznego stała się jednym z najgorętszych obszarów badawczych i w psychologii, i w innych naukach społecznych.
My także w naszych badaniach skupiliśmy się na subiektywnym dobrostanie rozumianym jako:
- ocena przeżywanych emocji pozytywnych i negatywnych (poczucie szczęścia);
- ocena stopnia zadowolenia z własnego życia (satysfakcja z życia).
Zwracamy w nich również szczególną uwagę na poziom jakości życia związanej ze zdrowiem.
Odnosimy się do tzw. biopsychospołecznego modelu zdrowia, definiują zdrowie jako stan fizycznego, psychicznego i społecznego dobrostanu, a nie jedynie brak choroby czy niepełnosprawności.
Poziom poczucia jakości życia związany ze zdrowiem wskazuje, na ile – pomimo choroby – dana osoba postrzega siebie w codziennym życiu jako dobrze funkcjonującą i pozbawioną ograniczeń w zakresie fizycznym, psychicznym i społecznym. W związku z powyższym monitorowanie poczucia jakości życia w chorobach przewlekłych stanowi cenne uzupełnienie tradycyjnej diagnozy medycznej.
Dzięki naszym badaniom możesz sprawdzić, co potencjalnie może być istotne dla dobrostanu osób żyjących z HIV.
Więcej informacji
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat dobrostanu psychologicznego? Przeczytaj nasze prace z tego obszaru i zapoznaj się z powiązanymi materiałami z badań.
Twoja pomoc na rzecz wzmacniania dobrostanu osób żyjących z HIV
Chcesz zbadać własny dobrostan psychologiczny i jesteś osobą, która żyje z HIV? Zgłoś się do nas i przez wypełnienie poufnej ankiety przyczyń się do podnoszenia rzetelnej wiedzy na temat jakości życia osób zakażonych wirusem HIV.
Dołącz do projektu, którego wyniki pomogą wzmacniać dobrostan osób żyjących z HIV, inspirować specjalistów do rozwoju skutecznych metod wsparcia psychologicznego oraz przyczynić się do lepszego planowania programów pomocy. Zacznij od KLIKNIĘCIA TUTAJ.