O nas
Dr hab. Marcin Rzeszutek
adiunkt na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego
Niemal całą swoją karierę naukową poświęciłem badaniom psychospołecznych uwarunkowań funkcjonowania osób zakażonych wirusem HIV w Polsce. Badam zarówno negatywne strony życia zakażonych wirusem HIV pod postacią zaburzenia po stresie traumatycznym (ang. posttraumatic stress disorder, PTSD), jak i - paradoksalnie - pozytywne aspekty życia w tej chorobie, które składają się na fenomen potraumatycznego wzrostu (ang. posttraumatic growth, PTG). W ramach dwóch grantów Narodowego Centrum Nauki analizuję obecnie determinanty dobrostanu psychologicznego osób zakażonych wirusem HIV, a także czynniki odpowiedzialne za stygmatyzację tej grupy chorych. Pracuję również klinicznie jako psychoterapeuta Gestalt w prywatnym gabinecie.
Dr hab. Ewa Gruszczyńska
profesor Uniwersytetu SWPS
Zajmuję się psychologią zdrowia, a w szczególności stresem i sposobami radzenia sobie z nim, także w kontekście zasobów sprzyjających odporności psychicznej. Interesuję się, jak codzienne utrapienia wpływają na psychikę człowieka, a także konsekwencjami krytycznych wydarzeń życiowych, do których zaliczana jest poważna choroba somatyczna. Wspólnie z prof. Marcinem Rzeszutkiem badamy uwarunkowania dobrostanu osób zakażonych wirusem HIV. Jestem członkiem European Health Psychology Society (w latach 2013-2016 zasiadałam w zarządzie EHPS). Jestem członkiem zarządu Sekcji Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (PTP).
Współpracownicy
Dr Ewa Firląg-Burkacka
Specjalista dermatolog i wenerolog. Od 1993 r. kierownik Poradni Profilaktyczno-Leczniczej wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie, największego ośrodka leczenia osób zakażonych wirusem HIV w Polsce.
Małgorzata Pięta
Psycholożka, psychoterapeutka, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UW. Zajmuję się badaniami dotyczącymi psychologicznych i społecznych aspektów radzenia sobie z przewlekłymi chorobami somatycznymi.
Katarzyna Drabarek
Psycholożka, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UW. Zajmuję się badaniami dotyczącymi obrazu ciała i poczucia stygmatyzacji osób żyjących z HIV.
Paula Malinowska
Psycholog, dziennikarka, doktorantka Uniwersytetu SWPS. W pracy naukowej koncentruję się na poszukiwaniu zmiennych sprzyjających zdrowiu psychicznemu.