Czy zakażenie wirusem HIV może prowadzić do PTSD?
Podejmując próbę podsumowania zaprezentowanych już rezultatów naszych badań, chcemy zwrócić uwagę na kilka powtarzających się trendów, które są spójne z najnowszymi badaniami psychologicznymi na ten temat.
PTSD kojarzyło się przez długi czas jedynie z doświadczaniem zdarzeń wykraczających wyraźnie poza zakres ludzkich doświadczeń, takich jak działania wojenne, kataklizmy czy katastrofy. Jednak już w 1994 roku amerykańscy psychiatrzy amerykańscy zaobserwowali, że diagnoza i życie z potencjalnie śmiertelną chorobą somatyczną również może stanowić bardzo silny stresor, prowadząc do PTSD. Naukowcy wiązali pojawienie się PTSD z m.in. zachorowaniem na nowotwory, choroby kardiologiczne oraz właśnie z infekcją HIV.
W przypadku osób zakażonych wirusem HIV trauma ma charakter złożony i wielopłaszczyznowy. Świadomość potencjalnego zagrożenia życia, konieczność dożywotniego przestrzegania rygorów leczenia i zmaganie się z jego efektami ubocznymi oraz wciąż silna stygmatyzacja społeczna osób z HIV to silne stresory, które mogą wywoływać objawy zaburzenia po stresie traumatycznym. Badania pokazują, że od 30 do nawet 65% osób zakażonych wirusem HIV spełnia kryteria diagnostyczne PTSD.
Więcej informacji
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, czym jest stres potraumatyczny oraz czy diagnoza HIV może prowadzić do traumy? Przeczytaj nasze prace z tego obszaru i zapoznaj się z powiązanymi materiałami z badań.
Twoja pomoc na rzecz wzmacniania dobrostanu osób żyjących z HIV
Chcesz zbadać własny dobrostan psychologiczny i jesteś osobą, która żyje z HIV? Zgłoś się do nas i przez wypełnienie poufnej ankiety przyczyń się do podnoszenia rzetelnej wiedzy na temat jakości życia osób zakażonych wirusem HIV.
Dołącz do projektu, którego wyniki pomogą wzmacniać dobrostan osób żyjących z HIV, inspirować specjalistów do rozwoju skutecznych metod wsparcia psychologicznego oraz przyczynić się do lepszego planowania programów pomocy. Zacznij od KLIKNIĘCIA TUTAJ.