Dobrostan psychologiczny osób zakażonych wirusem HIV. Podsumowanie
Podejmując próbę podsumowania zaprezentowanych rezultatów naszych badań, chcemy zwrócić uwagę na kilka powtarzających się wątków, które są spójne z innymi badaniami psychologicznymi na ten temat.
Cechy osobowości a zmienne medyczne
Po pierwsze, interesujące wydają się wyniki, które wskazują na wiodącą rolę cech osobowości i zmiennych socjodemograficznych w porównaniu ze zmiennymi medycznymi jako czynnikami istotnymi dla dobrostanu psychologicznego osób zakażonych HIV. Innymi słowy, to nie sama choroba, ale status społeczny i stabilne charakterystyki psychologiczne mają kluczowe znacznie dla dobrostanu osób zdiagnozowanych i podlegających aktualnie dostępnemu leczeniu medycznemu.
Różnice międzypłciowe i mechanizmy ich pochodzenia
Dodatkowo, jednym z najciekawszych obszarów, a jednocześnie wciąż słabo rozpoznanych, jest kwestia relacji różnic międzypłciowych w dobrostanie, a konkretniej – mechanizmów ich pochodzenia. Dalsze badania powinny odpowiedzieć zatem na pytanie, dlaczego wśród osób zakażonych wirusem HIV to kobiety systematycznie deklarują gorszy poziom dobrostanu psychologicznego w porównaniu z mężczyznami i jak to zmienić.
Zmiany dobrostanu w czasie
Jeśli chodzi o zmiany dobrostanu w czasie, prawdopodobnie kluczowe są warunki społeczne, w których żyją osoby zakażone wirusem HIV. Ewentualne wsparcie i pomoc pracowników socjalnych powinny być nakierowane zatem na poprawę tego aspektu ich życia. Dodatkowo wykazano, że ciągła obecność negatywnych emocji może być związana z niższym poziomem limfocytów CD4, co jest szczególnie widoczne u kobiet.
Rola wsparcia udzielanego przez chorych swoim bliskim
Po raz pierwszy w grupie osób zakażonych wirusem HIV odnotowano adaptacyjną rolę wsparcia dawanego innym, wskazując jednocześnie, że ma ona miejsce wyłącznie w przypadku osób pozostających w bliskim związku.
Praktyczny wymiar badań naukowych
Na zakończenie warto skupić się na ewentualnym praktycznym wymiarze otrzymanych wyników w kontekście sytuacji osób zakażonych wirusem HIV w Polsce.
W literaturze psychologicznej przybywa prac dotyczących projektowania interwencji, które byłyby bezpośrednio nakierowane na poprawę dobrostanu i jakości życia osób zakażonych wirusem HIV. Jest to o tyle ważne, gdyż – jak zaznaczają niektórzy autorzy – w Polsce kwestia zdrowia psychicznego wciąż nie stanowi integralnej części strategii w zakresie prewencji zakażeń wirusem HIV i opieki dostępnej dla tej grupy pacjentów. Ponadto wpływ zakażenia na zdrowie psychiczne chorych bywa nie tylko bagatelizowany, ale czasem wręcz pomijany.
Mamy do czynienia z powyższą sytuacją, choć już w 2008 roku Światowa Organizacja Zdrowia (ang. World Health Organization; WHO) postulowała włączenie kwestii zdrowia psychicznego do krajowych programów ds. AIDS, jak również nawoływała do organizacji szkoleń dla lekarzy oraz konsultantów zajmujących się pomocą zakażonym w zakresie rozpoznawania i leczenia najczęstszych zaburzeń psychicznych.
Upowszechnianie znaczenia czynników psychologicznych i społecznych w przebiegu zakażenia wirusem HIV poprzez kontynuowanie badań w tym obszarze oraz zwiększenie wymiaru współpracy z lekarzami prawdopodobnie przyczyni się do zatrzymania niekorzystnego trendu.
Więcej informacji
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat dobrostanu psychologicznego osób zakażonych wirusem HIV? Przeczytaj nasze prace z tego obszaru i zapoznaj się z powiązanymi materiałami z badań.
Twoja pomoc na rzecz wzmacniania dobrostanu osób żyjących z HIV
Chcesz zbadać własny dobrostan psychologiczny i jesteś osobą, która żyje z HIV? Zgłoś się do nas i przez wypełnienie poufnej ankiety przyczyń się do podnoszenia rzetelnej wiedzy na temat jakości życia osób zakażonych wirusem HIV.
Dołącz do projektu, którego wyniki pomogą wzmacniać dobrostan osób żyjących z HIV, inspirować specjalistów do rozwoju skutecznych metod wsparcia psychologicznego oraz przyczynić się do lepszego planowania programów pomocy. Zacznij od KLIKNIĘCIA TUTAJ.