Życie z HIV
40 lat AIDS: czy coś się zmieniło w społecznym odbiorze HIV/AIDS?
W czerwcu 2021 roku minęło czterdzieści lat od momentu, kiedy wykryto i opisano pierwsze przypadki zakażenia wirusem HIV. Czy w związku z tym i dobrostan psychiczny osób zakażonych wirusem HIV uniezależnił się od tej diagnozy? Na to pytanie staraliśmy się odpowiedzieć, dokonując metaanalizy artykułów naukowych.
Bezwładność emocjonalna a dobrostan osób z HIV
Bezwładność emocjonalna oznacza, że stan emocjonalny utrzymuje się z dnia na dzień i nie zmienia się dynamicznie w odpowiedzi na kontekst.
Dobrostan psychologiczny – czyli ja i moje życie
Dobrostan psychologiczny (ang. well-being) jest bardzo różnorodnie definiowany, jednakże można zgodnie stwierdzić, że termin ten odnosi się do indywidualnie postrzeganego poczucia szczęścia i satysfakcji z życia.
Dlaczego badanie dobrostanu psychologicznego pomoże mnie i innym chorym?
W badaniach wykazano obniżony poziom dobrostanu osób zakażonych wirusem HIV zarówno w porównaniu z populacją ogólną, jak i w odniesieniu do osób cierpiących z powodu innych chorób przewlekłych.
Od czego zależy codzienny dobrostan osób zakażonych wirusem HIV?
Obserwowane są duże różnice w poczuciu szczęścia i radzeniu sobie z zakażeniem wśród pacjentów, którzy są tak samo leczeni i mają niemal identyczne medyczne wskaźniki opisujące przebieg choroby.
Od czego zależy zmiana dobrostanu psychologicznego osób z HIV w dłuższym czasie?
Na ile poziom dobrostanu człowieka jest stały (np. uwarunkowany wrodzonymi cechami osobowości), a na ile zależy od zmieniających się warunków środowiska?
Stan emocjonalny osób zakażonych wirusem HIV a parametry kliniczne – czy łączą się ze sobą?
Osoby zakażone wirusem HIV często doświadczają silnego przewlekłego stresu, który – jak wskazuje obecny stan wiedzy – bardziej jest związany z czynnikami psychospołecznymi (np. ze stygmatyzacją społeczną) niż medycznymi.
Dobrostan a parametry kliniczne, status społeczny i wrodzone cechy osobowości
W naszej pierwszej pracy chcieliśmy sprawdzić, w jakim zakresie wrodzone cechy osobowości z modelu tzw. wielkiej piątki (ang. Big Five; PMO – pięcioczynnikowy model osobowości), a także zmienne opisujące status społeczny były powiązane z dobrostanem osób zakażonych wirusem HIV.
Kto lepiej radzi sobie ze stresem – kobiety zakażone czy mężczyźni zakażeni wirusem HIV?
Różnice międzypłciowe dotyczące funkcjonowania psychospołecznego osób zakażonych wirusem HIV stanowią istotny wątek badawczy. Na przykład wśród kobiet zakażonych wirusem HIV obserwuje się niższy poziom dobrostanu w porównaniu z mężczyznami zakażonymi wirusem HIV.
Dobrostan psychologiczny osób zakażonych wirusem HIV. Podsumowanie
W kontekście badań nad jakością życia osób zakażonych wirusem HIV warto zwrócić uwagę na upowszechnianie znaczenia czynników psychologicznych i społecznych w przebiegu zakażenia wirusem HIV poprzez kontynuowanie badań w tym obszarze oraz zwiększenie wymiaru współpracy z lekarzami.
Czy zakażenie wirusem HIV może prowadzić do PTSD?
PTSD kojarzyło się przez długi czas jedynie z doświadczaniem zdarzeń wykraczających wyraźnie poza zakres ludzkich doświadczeń, takich jak działania wojenne, kataklizmy czy katastrofy.
Drugie oblicze traumy HIV, czyli potraumatyczny wzrost
Powszechne są skrajnie negatywne przekonania na temat konsekwencji psychospołecznych życia z wirusem HIV. Jednak, po pierwsze, postęp w leczeniu spowodował znaczące wydłużenie życia osób seropozytywnych.
Czego jeszcze nie wiemy o wzroście potraumatycznym wśród osób zakażonych wirusem HIV?
Warto dalej eksplorować fenomen PTG. Jest on związany z większą satysfakcją z życia, większym dobrostanem emocjonalnym osób zakażonych, a także wyższą liczbą limfocytów CD4 oraz przestrzeganiem zaleceń lekarskich, niższym poziomem depresji i rzadszym nadużywaniem substancji psychoaktywnych oraz niższym stopniem spostrzeganej stygmatyzacji społecznej.